prof. Aleksandra Gaworska-Krzemińska
dyrektor, Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa, Gdański Uniwersytet Medyczny, wiceprzewodnicząca, Krajowa Rada Akredytacyjna Szkół Pielęgniarek i Położnych, Ministerstwo Zdrowia
Prof. dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, kierownik Zakładu Zarządzania w Pielęgniarstwie, p.o. dyrektora Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa, prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Absolwentka Wydziału Pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz studiów podyplomowych z zakresu Zarządzania Szpitalem UJ, Biostatystyki UJ, Pedagogiki UG oraz wielu szkoleń i kursów podyplomowych w Polsce i za granicą. Była stypendystką UE oraz Hope Project z zakresu zarządzania ochroną zdrowia w Szwecji, Holandii, Anglii, Niemczech, na Węgrzech i USA. Reprezentowała polskie pielęgniarstwo w strukturach Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN), Europejskiej Grupie Pielęgniarek Badaczy oraz Europejskim Forum Narodowych Stowarzyszeń Pielęgniarek i Położnych / WHO. Pełniła funkcję redaktor naczelnej Problemów Pielęgniarstwa, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, przewodniczącej Rady Naukowej PTP, konsultanta wojewódzkiego. Jest międzynarodowym liderem pielęgniarstwa z ramienia Sigma Theta Tau International Honor Society of Nursing (USA).
Profesor Aleksandra Gaworska-Krzemińska jest wiceprzewodniczącą Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych (KRASzPiP) w kadencji 2021-2025. Współtworzyła standardy kształcenia dla pielęgniarek i położnych oraz przewodniczyła pracom ministerialnego zespołu do opracowania zmian w wykazie dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne. Jest inicjatorem i współtwórcą wprowadzenia w Polsce uprawnień do wypisywania recept przez pielęgniarki i położne oraz terminologii ICNP (Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej). Wielokrotnie pełniła funkcję eksperta w pracach zespołów doradczych wielu instytucji np.: MZ, NRPiP, EFN, PTP. Jej główne zainteresowania badawcze to wpływ środowiska pracy na funkcjonowanie zdrowotne i społeczne pielęgniarek i położnych oraz zastosowanie modelu HB HTA do eliminacji missed care w opiece pielęgniarskiej z wykorzystaniem analiz CEA i CBA.