prof. Aleksander Sieroń
konsultant, Oddział Kliniczny Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej, Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu, pełnomocnik rektora ds. utworzenia Wydziału Lekarskiego, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, konsultant krajowy w dziedzinie angiologii
Profesor Aleksander Sieroń jest lekarzem internistą , kardiologiem, angiologiem, hypertensjologiem, balneologiem a także specjalistą w zakresie medycyny fizykalnej. Od wielu lat pełnił funkcje Konsultantów Wojewódzkich m.innymi z chorób wewnętrznych i medycyny fizykalnej. Od 5 lat jest Krajowym Konsultantem w Dziedzinie Angiologii. Posiada godność Doktora Honoris Causa Narodowego Ukraińskiego Uniwersytetu w Użgorodzie oraz Politechniki Śląskiej, gdzie także ma tytuł Honorowego Profesora. Od 30 lat uczestniczy w Komisjach Egzaminacyjnych jako ich Członek lub Przewodniczący z zakresu chorób wewnętrznych, a aktualnie z angiologii.
Jest absolwentem Politechniki Śląskiej i Śląskiej Akademii Medycznej. 19 lat kierował Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej SUM. Wyszkolił ponad 100 specjalistów z interny, balneologii i angiologii. W ostatnim czasie , jako profesor zwyczajny Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, pełni funkcję Pełnomocnika Rektora ds. utworzenia tam Wydziału Lekarskiego.
Profesor Sieroń jest także uznanym w świecie naukowcem. Jest współautorem lub redaktorem ponad 100 książek i podręczników medycznych, w m.innymi z medycyny fizykalnej, fotodynamicznej, angiologii i podologii. Opublikował, poza publikacjami krajowymi , 113 prac za granicą a 106 prac opublikował w czasopismach posiadających Impact Factor. Jest Wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Genetyki Zwierząt PAN. Został także wybrany do Komitetu Naukowego PAN, a w rodzinnym mieście jest Przewodniczącym Zespołu Konsultacyjnego ds. Profilaktyki i Promocji Zdrowia przy Prezydencie Miasta Katowice. Jest także wynalazcą wielu urządzeń medycznych , które uzyskały najwyższe odznaczenia na wystawach naukowych. W uznaniu Jego zasług w zakresie wynalazczości odznaczony został Krzyżem Oficerskim Królestwa Belgii.