Irena Krupka-Matuszczyk
psychiatra, seksuolog, Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach, członek Komisji Bioetycznej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Jest rodowitą Katowiczanką, dyplom lekarza medycyny uzyskała w Śląskiej Akademii Medycznej w 1969r i w tym samym roku rozpoczęła staż podyplomowy oraz pracę w Klinice Psychiatrycznej Śląskiej Akademii Medycznej w Lublińcu.
Jest specjalistą psychiatrą i seksuologiem oraz specjalistą terapii środowiskowej.
Od 1982r była kierownikiem Kliniki Psychiatrycznej w Lublińcu, początkowo jako p.o.,
a od 2000 do 2015r kierownikiem Katedry i Kliniki Psychiatrii i Psychoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w strukturach Górnośląskiego Centrum Medycznego Szpitala Klinicznego nr 7 w Katowicach-Ochojcu. Aktualnie jest wykładowcą w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach.
Tytuł profesora nadany przez Prezydenta RP otrzymała w 2007r.
Ukończyła studia podyplomowe „Zarządzanie jednostkami służby zdrowia” w GWSH w Katowicach. Posiada certyfikat treningu zarządzania ochroną zdrowia wydany przez Phare, certyfikat EEG i EBM.
Uczestniczy w pracach Komisji Bioetycznej SUM od 7 kadencji. Przewodniczącą Zarządu Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego była przez 5 kadencji.
W latach 1983 do 2011roku pełniła funkcję Konsultanta (wojewódzkiego czy regionalnego)
w dziedzinie psychiatrii.
Pracuje w Radzie Naukowej czasopism: Psychiatria Polska, Psychiatria po Dyplomie i Medycyna Praktyczna. Była ekspertem ds. akredytacji jednostek w dziedzinie psychiatrii powołanej przez CMKP w latach 2001 do 2015.
Pod jej kierunkiem 45 lekarzy uzyskało specjalizację z psychiatrii, co skutkowało statuetką nadaną przez Śląską Izbę Lekarską „Zasłużony Nauczyciel Lekarzy” w 2014r . W 2016r została laureatką nagrody „Złota synapsa” w kategorii Zasłużony dla Psychiatrii.
Była promotorem 32 prac doktorskich, 60 prac magisterskich i 26 licencjackich, opiekunem 3 habilitacji. Jest autorem ponad 200 publikacji, 21 rozdziałów w monografiach polskich, 5 rozdziałów w wydawnictwach zagranicznych, redaktorem 5 podręczników.
Mąż Jacek był lekarzem internistą, specjalistą medycyny fizykalnej i balneoklimatologii, syn Maciej dr n. med. jest specjalistą psychiatrą i seksuologiem, a syn Michał mgr prawa. W rodzinie jest wyraźna dominacja kobiet 2 synowe: Ania jest sędzią, Madzia ekonomistą, a 4 wnuczki Zosia, Natalia, Marta i Ala są uczennicami.
Bierze udział w sesjach:
-
O lęku, stresie, agresji i traumie, czyli jak być zdrowym w XXI wieku
- Lęk i stres u źródeł chorób. Sposoby radzenia sobie ze stresem.
- Jak bronić się przed lękiem i stresem w czasach pandemii?
- Wyzwania dla medycyny: agresja, autoagresja i uzależnienia – złudne drogi ucieczki
- Przewlekły stres, depresja i inne choroby psychiczne – rosnące zagrożenie zdrowia i życia
- Zdrowotne konsekwencje traumy. Wzrost potraumatyczny.
- Wpływ dziedziczenia epigenetycznego traum na sytuację zdrowotną człowieka