Prelegenci

A B C D E F G H J K L Ł M N O P R S T U W Z Ż
Marek Gierlotka

Marek Gierlotka

Firma: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

Stanowisko: kierownik, Oddział Kardiologii

Dr hab. n. med. Marek Gierlotka, prof. Uniwersytetu Opolskiego, związany wiele lat z Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu kierowanym przez Prof. Mariana Zembalę i III Katedrzą i Oddziałem Klinicznym Kardiologii, gdzie pracował u boku Prof. Lecha Polońskiego a następnie Prof. Mariusza Gąsiora. W roku 2018 objął kierownictwo nowo stworzonej Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Opolskiego. Konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii dla województwa opolskiego (wcześniej śląskiego). Mocno zaangażowany w pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną w krajowych i europejskich towarzystwach naukowych. Obecnie Przewodniczy Sekcji Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Resuscytacji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz wchodzi w skład Zarządu Acute Cardiovascular Care Association Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, gdzie współprowadzi Research and Science Section i jest odpowiedzialny między innymi za badania rejestrowe. Łączy wiedzę i doświadczenie naukowo-kliniczne z umiejętnością szerokiego, populacyjnego i organizacyjnego spojrzenia na problemy kardiologii i schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Jest specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii oraz doświadczonym kardiologiem inwazyjnym. Od początku swojej pracy zawodowej, działalności naukowej i dydaktycznej zajmował się problemami intensywnej terapii kardiologicznej, w tym epidemiologią, diagnostyką i leczeniem ostrych zespołów wieńcowych i niewydolności serca.

W trakcie swojej pracy naukowej stał się ekspertem w zakresie projektowania i analiz dużych baz danych oraz rejestrów medycznych. Wśród głównych projektów w tej dziedzinie należy wymienić Ogólnopolski Rejestr Ostrych Zespołów Wieńcowych PL-ACS, Narodową Bazę Danych Zawałów Serca AMI-PL oraz Śląski Rejestr Udarów Mózgu SILSTROKE, których był współtwórcą, wspólnie z Profesorami Lechem Poloński, Mariuszem Gąsiorem, Tomaszem Zdrojewskim, Bogdanem Wojtyniakiem i Grzegorzem Opolskim. Odpowiadał również za ich aspekt techniczno-informatyczny i analityczny.

W ramach współpracy z Polskim Towarzystwem Kardiologicznym i jako konsultant wojewódzki wielokrotnie uczestniczył w spotkaniach z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, związanych z kształtowaniem organizacji i finansowania opieki kardiologicznej w kraju. W latach 2015-2016 pracował aktywnie w grupie ekspertów tworzących założenia kompleksowej opieki nad chorym z zawałem serca i jest współautorem stanowiska PTK w tym zakresie. Został powołany do Komitetu Naukowego Konferencji PTK na kadencję 2017-2019.

Wielokrotnie był nagradzany przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, między innymi Nagrodami Naukowymi jako pierwszy autor i współautor publikacji, oraz trzykrotnie przez Kardiologię Polską za najczęściej cytowane publikacje. W roku 2018 roku został uhonorowany Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji w kategorii medycyna i inżynieria biomedyczna przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Bierze udział w sesjach:

  • Kardiologia – system i medycyna

    ZOBACZ WIĘCEJ
    PRELEGENCI
     

    Kardiologia – system i medycyna

    • Przyczyny wysokiej zapadalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia (ChUK) w Polsce; jak można temu zapobiec?
    • Polska vs kraje UE i OECD – umieralność i zapadalność na ChUK
    • Wydatki na leczenie chorób układu krążenia
    • Dlaczego kolejki nie są wystarczającym wyznacznikiem dostępu do usług kardiologicznych?
    • Kompleksowość opieki sercowo-naczyniowej:
    • – dotychczasowy bilans Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-zawał)
    • – kompleksowa opieka u chorych z niewydolnością serca – pierwsze doświadczenia w realizacji pilotażu Kompleksowej Opieki Nad Osobami z Niewydolnością Serca (KONS)
    • – kompleksowa opieka u chorych z zaburzeniami metabolicznymi w prewencji i leczeniu chorób układu krążenia
    • – kompleksowa opieka u chorych z rozsianą miażdżycą
    • Narodowy program zdrowego serca – szansa na zmianę niekorzystnych trendów w demografii Polski?
  • KARDIOLOGIA INTERWENCYJNA: Bezkrwawa rewolucja część 2 – złożone interwencje – gdzie chirurg nie może tam kardiolog pomoże. Nieustanny rozwój technik nieoperacyjnych.

    ZOBACZ WIĘCEJ
    PRELEGENCI
     

    KARDIOLOGIA INTERWENCYJNA: Bezkrwawa rewolucja część 2 – złożone interwencje – gdzie chirurg nie może tam kardiolog pomoże. Nieustanny rozwój technik nieoperacyjnych.

    Sesja współorganizowana przez AISN

    Prezentacje:

    • Stenty wieńcowe jednak nie będą znikać...? Czy jest przyszłość dla technologii bioresorbowalnych
      czy pozostaniemy w metalowej klatce?
    • Nie tylko stenty. Nowe technologie w cewnikach balonowych
    • Ćwierć miliona obrotów na minutę i nie tylko. Nowoczesne metody modyfikacji uwapnionych blaszek
      miażdżycowych
    • Pień i bifurkacje – ciągłe wyzwanie dla nowych technologii
    • Angioplastyka bez kontrastu. Zero-contrast PCI

    Podsumowanie prowadzących sesję i dyskusja

POWRÓT

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie