Marek Gzik
Firma: Wydział Inżynierii Biomedycznej, Politechnika Śląska
Stanowisko: dziekan
Prof. zw. dr hab. inż. Marek Gzik – dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej oraz kierownik Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej. W latach 2014-2016 Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Przemysłem. Pełni również funkcję przewodniczącego Komisji ds. Gospodarki i Innowacji Sejmiku Województwa Śląskiego. Członek Rady ds. Elektromobilności Województwa Śląskiego. Członka Zespołu Ekspertów ds. oceny wdrożeń w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Członek komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz komitetów i rad programowych licznych konferencji o zasięgu międzynarodowym.
Zainteresowania naukowe prof. Marka Gzika koncentrują się wokół zagadnień biomechaniki kręgosłupa, inżynierskiego wspomagania medycyny i sportu, jak również projektowania biomechatronicznych urządzeń rehabilitacyjnych i sportowych w tym również z wykorzystaniem nowoczesnych technologii wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości.
Dorobek publikacyjny stanowią: 6 pozycji książkowych oraz ponad 180 publikacji naukowych.
Wypromował 4 doktorów. Był kierownikiem 6 oraz głównym wykonawcą 18 projektów badawczych. Posiada 3 patenty i 3 zgłoszenia patentowe.
W swojej karierze zawodowej wielokrotnie dawał wyraz zainteresowania przedsiębiorczością akademicką oraz inicjatywami o charakterze gospodarczym. Był laureatem I oraz III nagrody w konkursie „Mój Pomysł na Biznes”. W Śląskim Centrum Zaawansowanych Technologii był odpowiedzialny za Zespół ds. Szkoleń i Transferu Technologii. Uczestniczył w pracach dotyczących Jednostki Zarządzającej Regionalnym Systemem Innowacji w województwie śląskim oraz w dwóch projektach o charakterze Foresight. Recenzował projekty w programie Innowacyjna Gospodarka oraz różnych konkursach instytucji ministerialnych.
Bierze udział w sesjach:
-
Czas na innowacje w branży wyrobów medycznych
- Innowacyjne wyroby medyczne – korzyści dla pacjentów, systemu zdrowotnego, budżetu państwa
- Dostęp polskich pacjentów do innowacyjnych wyrobów medycznych
- Miejsce wyrobów medycznych w krajowej gospodarce oraz w systemie ochrony zdrowia
- Współpraca administracji, nauki i biznesu jako sposób na dynamiczny rozwój krajowej branży wyrobów medycznych