Beata Małecka-Libera
Firma: Sejmowa Komisja Zdrowia
Stanowisko: poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia w 2015 r.
Absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, laryngolog z II stopniem specjalizacji. W 1999 r. uzyskuje stopień naukowy doktora nauk medycznych na Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. W 2003 r. kończy studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Specjalista w zakresie zdrowia publicznego. Pracowała jako lekarz laryngolog w Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej ,w latach 1986 - 2000 dyrektor medyczny a następnie do 2005 dyrektor naczelny tego szpitala. Od 2005 r. jest posłem na Sejm RP z ramienia Platformy Obywatelskiej. W 2007 r. zostaje wiceprzewodniczącą Komisji Zdrowia, którą to funkcję pełni do dziś, a w 2012 roku powołuje Podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego której jest przewodnicząca. W 2015r powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia jako pełnomocnika rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym. W lipcu 2015 roku ustawa zostaje przegłosowana w parlamencie i po raz pierwszy w Polsce mamy ustawę o zdrowiu publicznym.
Bierze udział w sesjach:
-
Zdrowie publiczne
- Zapobieganie chorobom najtańszym ogniwem systemu opieki zdrowotnej. Czy naprawdę wszyscy są do tego przekonani?
- Narodowy Program Zdrowia – główne cele, stan realizacji, perspektywy
- Edukacja i profilaktyka zdrowotna – miejsce i zadania dla samorządów, organizacji pozarządowych, wybranych podmiotów i instytucji
- Sukces w zdrowiu publicznym – case study samorządu lub organizacji
- Nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych – m.in. niepokojące zróżnicowanie regionalne pod względem niektórych wskaźników zdrowotnych – jak to zmienić?