Beata Łabuz-Roszak
Firma: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej “REPTY” Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka
Stanowisko: Katedra i Zakład Podstawowych Nauk Medycznych, Wydział Zdrowia Publicznego
Doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista neurolog, w trakcie specjalizacji z rehabilitacji medycznej, wieloletni nauczyciel akademicki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (w latach 1999 – 2016 początkowo asystent, następnie adiunkt w Katedrze i Klinice Neurologii Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, od 2016 roku do nadal – adiunkt w Katedrze i Zakładzie Podstawowych Nauk Medycznych Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu), ponadto starszy asystent Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach. W 2003 roku odbyła staż w Klinice Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Düsseldorfie (Niemcy).
Autor i współautor 83 publikacji pełnotekstowych w recenzowanych czasopismach polskich i zagranicznych, 1 monografii oraz 77 doniesień zjazdowych na konferencjach krajowych i zagranicznych. Kierownik licznych projektów badawczych realizowanych w ramach prac własnych i statutowych SUM w Katowicach, jak również członek zespołu badawczego ogólnopolskiego wieloośrodkowego projektu badawczego „Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce – PolSenior”.
Członek Zarządu Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, ponadto Przewodnicząca Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej. Pełni również funkcję Pełnomocnika Dziekana ds. Jakości Kształcenia na Wydziale Zdrowia Publicznego SUM oraz jest członkiem Uczelnianej Komisji ds. Jakości Kształcenia SUM.
Podstawowe obszary działalności naukowej obejmują następujące zagadnienia: epidemiologia chorób naczyniowych mózgu, problemy neuro- i psychogeriatrii, dysfunkcja autonomiczna w chorobach układu nerwowego, problemy oporności na leki stosowane w prewencji udaru mózgu oraz zaburzenia psychiczne i jakość życia chorych ze schorzeniami układu nerwowego.